Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań jest wiele, różnią się przede wszystkim typem rynku, z którego pochodzą, tj. z rynku pierwotnego lub wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Mieszkania z pierwszej ręki pachną nowością, a my jesteśmy ich pierwszymi mieszkańcami. Nie musimy więc martwić się o jakość instalacji czy stan ścian i związanymi z tym nieprzewidzianymi remontami. Mieszkania z rynku wtórnego są jednak przede wszystkim dużo tańszym rozwiązaniem, więc niektórzy szukają mieszkań tylko tego typu.

Niezależnie od tego czy zamierzamy kupić mieszkanie od dewelopera czy z drugiej ręki warto zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • lokalizacja,
  • metraż,
  • funkcjonalność.

Lokalizacja

Okolica ma znaczenie. Bliskość instytucji publicznych takich jak szkoły, przedszkola czy ośrodki zdrowia zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Podobnie jest w kwestii komunikacji publicznej, dlatego przez zakupem mieszkania warto sprawdzić dostępność linii tramwajowych i autobusowych, nawet jeśli na co dzień przywykliśmy do podróżowania autem. Czasem dojazd z Wildy do centrum może być szybszy i łatwiejszy (i tańszy!) komunikacją publiczną.

Metraż i funkcjonalność mieszkania

Mieszkanie funkcjonalne to takie, które spełnia potrzeby mieszkańców. Znaczenie ma wielkość pokojów oraz ich układ. Przykładowo, dla czteroosobowej rodziny z psem lepsze będzie mieszkanie, które ma więcej mniejszych pokoi i zlokalizowane jest w budynku wyposażonym w windę. Z kolei dla pary lubiącej gotować istotna będzie otwarta kuchnia, a osoba pracująca z domu wybierze mieszkanie z balkonem oraz dodatkowym pokojem, które będzie spełniać rolę biura. Ważne jest, by mieszkanie było dopasowane do indywidualnych potrzeb.