Poznań wciąż się rozrasta i choć podział na dzielnice oficjalnie został zniesiony w 1990 roku, to w świadomości mieszkańców funkcjonuje do dziś. Te najstarsze to: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto i Wilda. Co jednak sprawia, że jedne z nich są bardziej popularne od innych?
Odległość od centrum
Dla młodych ludzi, pracujących lub studiujących w ścisłym centrum Poznania odległość ma znaczenie. Serce miasta, znajdujące się nieopodal Starego Rynku, to okolica tętniąca życiem, również pod względem wydarzeń kulturalnych. Młodzi często więc wybierają mieszkania znajdujące się w pobliżu centrum – zarówno na wynajem jak i na sprzedaż. Ich ceny zwykle jednak są wyższe, choć brak konieczności codziennych dojazdów z pewnością to rekompensuje z nawiązką.
Komunikacja
Jeśli, z różnych powodów, nie możemy, lub nie chcemy wybrać mieszkania w ścisłym centrum, warto zdecydować się na dzielnicę, która jest dobrze skomunikowana, np. na Wildę czy Jeżyce. Częste i bezpośrednie kursy autobusów czy tramwajów z pewnością ułatwią codzienne funkcjonowanie, podobnie jak niski współczynnik korków. Warto jest zagwarantować sobie komfort na co dzień.
Czystość okolicy i lokalizacja
Estetyka otoczenia ma wpływ na samopoczucie. Mieszkanie zlokalizowane niedaleko terenów zielonych takich jak park, jezioro czy las, pozwala na aktywność fizyczną i szeroko pojętą rekreację. Z kolei łatwy dostęp do sklepów i instytucji publicznych – szkół, przedszkoli czy ośrodków zdrowia ma znaczący wpływ na komfort i codzienne funkcjonowanie.